Team Results
Boys
1. Edison — 368
2. Yorktown — 362
3. Falls Church — 298
4. Stuart — 293
5. Mount Vernon — 289
6. Washington-Lee — 281
7. Wakefield — 135
Girls
1. Yorktown — 679
2. Washington-Lee — 309
3. Stuart — 282
4. Mount Vernon — 240
5. Edison — 228
6. Falls Church — 207
7. Wakefield — 68
Individual Results
** Denotes New National District Record
Boys’ 200-Yard Medley Relay
1. Edison 1:40.07**
Karl Brown, Sr.; Balazs Kiss, Soph.; David Kiss, Jr.; Graham Keller, Jr.
2. Yorktown 1:42.43
Andrew Leach, Soph.; AJ Dunn, Sr.; Alex Brown, Sr.; Wren Rudolph, Soph.
3. Stuart 1:47.44
Steven Lane, Soph.; Deniz Babaoglu, Jr.; Joey Connor, Sr.; Francis Kinney, Jr.
Girls’ 200-Yard Medley Relay
1. Yorktown 1:57.17
Angela Slevin, Fr.; Ann Carpenter, Fr.; Edmi Vazquez-Ramos, Sr.; Maren Taylor, Jr.
2. Stuart 1:59.65
Rachel Dady, Sr.; Linda Womack, Sr.; Callie Hyder, Sr.; Nicole Friday, Jr.
3. Edison 2:02.74
Brooke Hopke, Fr.; Juli Keller, Jr.; Lesley DeDona, Sr.; Emily Long, Sr.
Boys’ 200-Yard Freestyle
1. Andrew Leach 1:56.18
Yorktown, Soph.
2. Alex Howe 1:58.07
Falls Church, Soph.
3. Scott Silvester 1:58.88
Falls Church, Fr.
Girls’ 200-Yard Freestyle
1. Annemarie Wamstead 2:04.46
Yorktown, Fr.
2. Molly Merkel 2:06.74
Yorktown, Fr.
3. Shelby Tarkenton 2:10.97
Yorktown, Soph.
4. Kerry Sutherland 2:11.30
Yorktown, Fr.
Boys 200-Yard Individual Medley
1. David Kiss 1:57.42
Edison, Jr.
2. AJ Dunn 2:00.62
Yorktown, Sr.
3. Jake Huston 2:11.39
Washington-Lee, Soph.
Girls 200-Yard Individual Medley
1. Abby Ortmeyer 2:12.90
Yorktown, Soph.
2. Sarah DiNardo 2:17.83
Washington-Lee, Jr.
3. Edmi Vasquez-Ramos 2:19.82
Yorktown, Sr.
Boys 50-Yard Freestyle
1. Graham Keller :22.61
Edison, Jr.
2. Joey Connor :22.63
Stuart, Sr.
3. Freddy Crawford :22.78
Washington-Lee, Soph.
4. Deniz Babaoglu :22.89
Stuart, Jr.
Girls 50-Yard Freestyle
1. Maren Taylor :25.42
Yorktown, Jr.
2. Hilary Stetekluh :25.44
Yorktown, Soph.
3. Carly Hinkle :26.09
Yorktown, Soph.
4. Lydia Carpenter :26.40
Yorktown, Fr.
Boys One-Meter Diving
1. Bryan Bahr 435.60
Mount Vernon, 8th
2. Brett Richardson 362.35
Edison, Sr.
3. Jake Ward 339.55
Yorktown, Jr.
Girls One-Meter Diving
1. Leslie Rea 408.55
Mount Vernon, 8th
2. Meg Alderman 405.80
Yorktown, Sr.
3. Cameron Hancock 332.40
Yorktown, Fr.
Boys 100-Yard Butterfly
1. David Kiss :51.58**
Edison, Jr.
2. Karl Brown :54.49
Edison, Sr.
3. Deniz Babaoglu :55.89
Stuart, Jr.
Girls 100-Yard Butterfly
1. Kaitlin Wolla :59.37
Yorktown, Soph.
2. Sarah DiNardo 1:02.26
Washington-Lee, Jr.
3. Edmi Vasquez-Ramos 1:02.86
Yorktown, Sr.
Boys 100-Yard Freestyle
1. Joey Connor :48.74
Stuart, Sr.
2. Freddy Crawford :49.44
Washington-Lee, Soph.
3. Graham Keller :51.13
Edison, Jr.
Girls 100-Yard Freestyle
1. Abigail Ortmeyer :55.68
Yorktown, Soph.
2. Hilary Stetekluh :56.71
Yorktown, Soph.
3. Carly Hinkle :57.28
Yorktown, Soph.
Boys 500-Yard Freestyle
1. Balazs Kiss 5:03.71
Edison, Soph.
2. Andrew Leach 5:06.73
Yorktown, Soph.
3. Alex Howe 5:26.51
Falls Church, Soph.
Girls 500-Yard Freestyle
1. Molly Merkel 5:34.56
Yorktown, Fr.
2. Carla Vasquez-Ramos 5:38.28
Yorktown, Fr.
3. Kerry Sutherland 5:43.89
Yorktown, Fr.
Boys 200-Yard Freestyle Relay
1. Edison 1:30.14**
Karl Brown, Sr.; Graham Keller, Jr.; Balazs Kiss, Soph.; David Kiss, Jr.
2. Washington-Lee 1:34.13
Jake Huston, Soph.; Zach Allen, Sr.; Freddy Crawford, Soph.; Nicholas Penaranda, Jr.
3. Yorktown 1:34.19
Alex Brown, Sr.; Wren Rudolph, Soph.; Andrew Leach, Soph.; AJ Dunn, Sr.
Girls 200-Yard Freestyle Relay
1. Yorktown 1:43.38
Kaitlin Wolla, Soph.; Maren Taylor, Jr.; Hilary Stetekluh, Soph.; Abby Ortmayer, Soph.
2. Washington-Lee 1:54.34
Natalie Stearman, Sr.; Emelyn Rude, Sr.; Cynthia Carson, Soph.; Sarah DiNardo, Jr.
3. Stuart 1:56.85
Nora Snee, Fr.; Caren Lecos, Sr.; Casey Schulman, Jr.; Anne Dutilh, Jr.
Boys 100-Yard Backstroke
1. Karl Brown :57.76
Edison, Sr.
2. Mark Pilling :59.56
Mount Vernon, 8th
3. Alek Anderson 1:00.50
Falls Church, Fr.
Girls 100-Yard Backstroke
1. Angela Slevin 1:01.86
Yorktown, Fr.
2. Rachel Dady 1:04.03
Stuart, Sr.
3. Annemarie Wamstead 1:05.21
Yorktown, Fr.
Boys 100-Yard Breaststroke
1. AJ Dunn 1:00.76
Yorktown, Sr.
2. Balazs Kiss 1:02.14
Edison, Soph.
3. Jack Wilson 1:06.51
Yorktown, Jr.
Girls 100-Yard Breaststroke
1. Lydia Carpenter 1:14.38
Yorktown, Fr.
2. Ann Carpenter 1:14.43
Yorktown, Fr.
3. Linda Womack 1:14.68
Stuart, Soph.
Boys 400-Yard Freestyle Relay
1. Stuart 3:27.20
Deniz Babaoglu, Jr.; Steven Lane, Soph.; Francis Kinney, Fr.; Joey Connor, Sr.
2. Washington-Lee 3:29.89
Nicholas Penaranda, Jr.; Matthew Allen, Soph.; Jake Huston, Soph.; Freddy Crawford, Soph.
3. Falls Church 3:33.75
Scott Silvester, Fr.; Alex Howe, Soph.; Alek Anderson, Fr.; Andrew Frank, Fr.
Girls 400-Yard Freestyle Relay
1. Yorktown 3:48.33
Kaitlin Wolla, Soph.; Angela Slevin, Fr.; Hilary Stetekluh, Soph.; Abby Ortmayer, Soph.
2. Stuart 4:00.20
Linda Womack, Sr.; Callie Hyder, Sr.; Nicole Friday, Jr.; Rachel Dady, Sr.
3. Washington-Lee 4:02.66
Natalie Stearman, Sr.; Emelyn Rude, Sr.; Cynthia Carson, Soph.; Sarah DiNardo, Jr.
Email: pmurphy@digitalsports.com